Powrót do przeszłości: Rękawice Monkey’s Grip NEO II – postawiłem na coś nowego

0
[Tekst opublikowany został po raz pierwszy 29 grudnia 2011 roku]

Moje szczęśliwe rękawice The North Face troszkę ucierpiały podczas ubiegłorocznej wyprawy na narty i po części zmuszony byłem zainwestować w jakąś nową parę. Nie jest co prawda najgorzej, bo swoje właściwości jeszcze spełniają, ale jak mocniej zawieje to przez kilka powstałych „dziurek” wiatr wkrada się między palce. Na tak zwane „dotarcie” rękawice się nadają, ale wypadałoby pomyśleć o jakiejś rezerwowej parze w razie „W”.

A że zima w tym roku nas mocno rozpieszcza, zainwestowałem w rękawice raczej lekkie, techniczne. Wybór padł na Monkey’s Grip NEO II. Nie zasięgałem nigdzie wcześniej opinii na temat tego produktu, jednak, jako że nie jestem szczególnie przywiązany do jednej marki (jeszcze) postawiłem na coś nowego.

Po pierwszym kontakcie z rękawicami, zaraz po otworzeniu przesyłki, zaskoczyły mnie swoją lekkością. Główny materiał, z którego wykonany jest model NEO II, stanowi Windstopper. Wśród jego właściwości należy wymienić przede wszystkim bardzo dobrą oddychalność, długotrwałą nieprzepuszczalność wody, wytrzymałość i odporność na wytarcia oraz przede wszystkim wiatroszczelność. Do tego dochodzi wspomniany bardzo mały ciężar własny. To tyle w kwestii materiału. Czas na bardziej subiektywny opis.

W mojej ocenie na uwagę zasługują ściągacze w rękawicy. Sięgają kilka centymetrów poza nadgarstek, przez co rękawica wygodnie wchodzi pod kurtkę. Ponadto materiał w tej części dobrze przylega do ciała i nieproszone zimno nie wślizguje się „od góry”.

Dodatkowo solidne szwy na palach, a w środku delikatne wykończenia. Ciekawą sprawą jest wzmocnienie wykonane z koziej skóry. Wzmocnienie wprowadzone zostało po wewnętrznej stronie dłoni i podstawie kciuka oraz palca wskazującego. Ponadto, na końcach palców znajdują się kolejne wzmocnienia, których rolą jest zapewne podniesienie wytrzymałości rękawic i uodpornienie ich na przetarcia w tych okolicach.

Jeśli chodzi o testowanie rękawic, to nie ma co ukrywać, że na razie warunki pogodowe są dość skromne żeby w pełni ocenić produkt. Do tej pory zdążyłem wybrać się jedynie na rower. Na tym etapie użytkowania mogę stwierdzić, że bardzo dobrze spełniają swoją rolę chroniąc przed wiatrem. Również skutecznie odprowadzają też nagromadzoną, podczas tego rodzaju wysiłku, wilgoć z powierzchni dłoni. Tak więc przy aktualnych temperaturach komfort cieplny pozostaje zachowany. Z kolei dzięki wspomnianym wzmocnieniom w części chwytnej kierownica roweru nie ślizgała się w dłoni.

Liczę, że podczas trekkingu kijki również wygodnie będą leżały w ręce. Na pierwszy większy test rękawic przyjdzie czas mniej więcej w połowie stycznia 2012 roku podczas wejścia na Śnieżkę (1602 m n.p.m.). Mam nadzieję, że w dużym śniegu…

Producent: Monkey’s Grip
Model: NEO II
Cena: 119 PLN

Komentarze

Share.

Comments are closed.