Powrót do przeszłości: Everest: Beyond the Limit – polecam

0

Jakiś czas temu, Stasiu wspominał mi o produkcji dokumentalnej opisującej zmagania grupy ludzi próbujących zdobyć Mount Everest (8848 m. n.p.m.). Niby nic szczególnego (z perspektywy filmowej), bo na najwyższy szczyt świata regularnie wyruszają nowe wyprawy. Ale słuchając jak mój towarzysz górskich wędrówek z pasją w głosie i żarem w oczach opowiada o tej ekspedycji nie mogłem puścić tego mimo uszu.

Everest: Beyond the Limit to program z serii reality zrealizowany przez Discovery Channel, emitowany od 2006 do 2009 roku. Tematem stworzonej serii jest śledzenie losów wyprawy pod kierownictwem Russella Brice’a, dwukrotnego zdobywcy Everestu, 9 krotnego zdobywcy Cho Oyu ( 8201 m. n.p.m.), prowadzącego ekspedycje w Himalaje od 1974 roku. Wśród członków wyprawy w pierwszej serii, znajdują się między innymi strażak z Chicago, astmatyk z Danii, czy nowozelandzki niepełnosprawny alpinista Mark Inglis. Losy wyprawy nagrywają na bieżąco członkowie filmowej ekipy towarzyszącej. Obrazy rejestrowane są również przez kamery zamocowane na kaskach alpinistów.

Everest: Beyond the Limit to nie tylko opowieść o walce i przetrwaniu, to przede wszystkim obraz, który skłania do głębokiej refleksji nad moralnością i kierunkiem (zapewne jednym z wielu), w którym podąża alpinizm (szer. mountaineering).

Do zobaczenia na górskim szlaku albo Facebooku

Komentarze

Share.

Comments are closed.